wtorek, 9 grudnia 2014

Mowa, a komunikacja.

fot. Jerzy K.

Tomek nie mówi, ale pojawiają się pojedyncze samogłoski i sylaby, stara się i próbuje - a nawet próbuje powiedzieć pierwsze zdanie - Ma..ma ma..ma da da ti.  (Mama daj telewizor - czyli włącz telewizor). Na początku było dla mnie bardzo to ważne żeby zaczął mówić, no bo przecież jak będziemy się dogadywać, no nie mówi. Właśnie brak mowy był jednym z pierwszych czynników na który zwróciliśmy uwagę, nie mówi, no nie mówi - co to będzie. No nic nie będzie. 

Ale tak naprawdę dużo czasu zajęło mi zrozumienie tego że jeżeli zacznie mówić to nie koniecznie będziemy się komunikować. Mogą pojawić się słowa które będzie wypowiadał bez składu i ładu, a komunikacja? No właśnie - komunikacja, ma polegać na tym że ja będę go rozumieć, będę wiedziała czego chce, czego nie chce, a on będzie mnie rozumiał. Więc jak sobie dajemy radę?

A dajemy i to bardzo dobrze :) Mamy program do komunikacji PECS - o samym programie ze zdjęciami napisze Wam innym razem, teraz ogólnikowo powiem że jest to program związany z obrazkami, on pokazuje na pasku np: Chcę pociąg - i mamy obrazem "chcę" i "pociąg". Wprowadzamy nowe elementy i uważam że idzie nam dobrze - a najważniejsze jest to że się komunikujemy. Nie ma już stania i pokazywania palcem na półki w kuchni że chcę to czy tamto a my zgadywaliśmy o co może chodzić. Idziemy do przodu :)


3 komentarze:

 1. Jestem pod wrażeniem, że istnieje taki program i widać, że naprawdę się przydaje. Super, że się porozumiewacie :) A Tomek jest taki radosny i ma piękny, szczery uśmiech :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nam też mowa idzie dość topornie. Na szczęście odkąd synek zaczął chodzić na zajęcia z logopedami, trochę się rozgadał. Dalej ta mowa jest niewyraźna i jeszcze czeka nas dużo pracy, ale można już jako tako się z nim porozumieć.
  O PECS nie słyszałam, ale na warsztatach w naszym przedszkolu była mowa o programie o nazwie Mówik. Może słyszałaś o nim. Dużo ludzi sobie go chwali.
  Najważniejsze że idziecie do przodu. Trzymam za was kciuki! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :)
   Tak o Mówiku słyszałam i widziałam program testowy, on jest na tablet i stwierdziliśmy że jak na razie dla nas i dla Tomka jest zbyt skomplikowany, a z PECS-a jesteśmy zadowoleni.

   Pozdrawiam i również życzę powodzenia :)

   Usuń