poniedziałek, 1 grudnia 2014

Sygnały autyzmu ...

Znalazłam w sieci ciekawy rysunek pt. "Sygnały autyzmu", oczywiście jeżeli dziecko lubi swój czerwony kubeczek i czerwone autko nie musi być to od razu oznaką autyzmu, ale jeżeli już nakłada się kilka dziwnych i niekontrolowanych zachowań może być to oznaka że trzeba udać się do specjalistów, którzy po licznych obserwacjach i badaniach postawią diagnozę. 

Tomek miał diagnozę gdy miał już trzy latka, myślę że był to ostatni dzwonek by zacząć działać, a wiadomo im wcześniej tym lepiej, niestety nie "wyłapaliśmy" wcześniej tych oznak. Zdawaliśmy sobie sprawę że te jego zachowania nie są do końca takie jak powinny być - bo przecież brak mowy nie musi oznaczać że coś jest nie tak, ale znajdowaliśmy na nie różne wytłumaczenia. Teraz jak patrzę na ten rysunek, to na każdym obrazku widzę Tomka i jego zachowania, dodałabym jeszcze agresję (krzyk, szczypanie, gryzienie) - wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy z tych jego zachowań, całe szczęście że w końcu je dostrzegliśmy i zrozumieliśmy że coś jest nie tak. Diagnoza - myślę że dla każdego rodzica który dowiaduje się że jego dziecko jest chore, jest trudna i ciężko się z nią pogodzić, ale trzeba wierzyć i walczyć.


źródło1 komentarz:

  1. Często trudno wyłapać te pierwsze sygnały, gdyż wiele małych dzieci zachowuje się tak jak na tym rysunku i dopiero u starszaka bardziej się te nieprawidłowości dają zauważyć. Najważniejsze, że już jest po diagnozie i można ,,działać,,
    Wszystkiego dobrego życzę:)

    OdpowiedzUsuń